Tydzień Edukacji Globalnej
W dniach 19-22.11.2013 Studenckie Koło Naukowe Pedagogów działające przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowało 19.11.2013 oraz 21.11.2013 projekcje filmu „Szkoła z blachy”, na temat dostępu do edukacji w slumsie Mathare (Nairobi, Kenia). Przed projekcją filmu uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę i idee Tygodnia Edukacji Globalnej poprzez krótką prezentacje multimedialną. Po obejrzeniu materiału, miała miejsce dyskusja i kilka ćwiczeń aktywizujących grupę, które miały na celu pobudzenie refleksji i podniesieniu świadomości uczestników w zakresie warunków edukacji w miejskich slumsach w krajach rozwijających się i ich wpływie na szanse samodzielnego rozwoju tamtejszych społeczeństw.

Dodatkowo 22.11.2013 odbyła się gra miejska „Edukacja w Afryce” na terenie Parku Jordana. Wśród wielu ciekawych zadań, uczestnicy mieli m.in. zbudować z materiałów znalezionych w okolicy oraz paczki zapałek miniaturę slumsu. Gra ta miała za zadanie pobudzić studentów do osobistego zaangażowania na rzecz poprawy jakości życia i nauczania w slumsach krajów Południa.

Akcja kierowana była głównie do studentów Uniwersytetu Pedagogicznego i w sumie wzięło w niej udział 80 osób.

W naszym odczuciu zakończyła się ona sukcesem. Mocną stroną przeprowadzonych działań było uświadomienie przyszłym pedagogom jak ważna jest współzależność pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.
Zainspirowało to nasze Koło do kontynuowania tematyki TEG oraz zorganizowania w przyszłości warsztatów poświęconych tematyce edukacji w Afryce a także włączenie się w pomoc przy budowaniu szkoły w Mathare.
Paulina Pierzga dnia listopad 30 2013